Teknoloji

WiFi Hızı ve Bağlantı Sorunlarını Çözme

Teorik olarak, ihtiyacınız olan tek şey evinizdeki veya küçük ofisinizdeki sorunsuz kablosuz bağlantılar için yeni ve parlak bir yönlendiricidir. Yine de pratikte, kablosuz alımınız genellikle parazit sorunları ile karşı karşıya kalacaktır.

Parazit, yavaş teslimata, kablolu bağlantılara göre daha yüksek gecikmeye, sık sık bağlantı kesilmelerine ve yeniden bağlantılara ve bazen bir WiFi sinyaline tam olarak erişememesine neden olabilir. Bu sorunları çözmek zor olabilir. Eğer şanslı değilseniz, çözüm yönlendiricileri değiştirmek kadar basit değildir.

Hedefiniz iki yönlüdür: 1) Yavaş veya kararsız kablosuz bağlantıyı atlamak için evinizdeki veya ofisinizdeki kablolu internet bağlantılarını ödemekten kaçınmak istersiniz; 2) Hala parazite maruz kalabilecek daha pahalı kablosuz yönlendiriciler almaktan kaçınmak istersiniz.

Ev veya ofis WiFi ağınız İnternet bant genişliğini radyo sinyallerini kullanarak dağıtır. FM radyo, akıllı telefonlar ve televizyon tavşan kulaklarının kullandığı teknolojinin aynısıdır. Girişim, penetrasyon blokları ve menzil sınırlamaları gibi aynı sorunlara karşı hassastır.

Tipik olarak, kablosuz bağlantı sorunlarını suçluların kısa bir listesine izleyebilirsiniz: sinyal tıkanıklığı, yönlendirici konumu, ürün yazılımı sorunları, donanım eksiklikleri ve evinizin veya ofisinizin fiziksel boyutu.

Bununla birlikte, WiFi sorunlarınıza komşularınız da neden olabilir. WiFi parazitinin en yaygın kaynaklarından biri WiFi sinyalleri ve yakındaki elektrik kaynaklarından gelen statiktir. Komşularınızın resme girdiği yer burası.

WiFi kurulumunuza ince ayar yapmak için aşağıdaki önerileri kullanın.

1. Araziyi Araştırın

Kablosuz bağlantı sorunlarınız varsa, öncelikle servis sağlayıcınızdan veya ISS’nizden gelen kablolu bağlantının hatalı olmadığından emin olun. Bazı sağlayıcılar, İnternet kablosu modemin bir özelliği olarak WiFi hizmetini içerir.

ISS’nizi arayarak evinizdeki kablolu İnternet hattının düzgün çalıştığını doğrulayabilirsiniz. Teknisyen, hatta uzaktan test yapabilir, bağlantınızı sıfırlayabilir ve modeme bağlı bir dizüstü bilgisayarla hız testleri yapmanızı sağlayabilir. Bir sorun bulduktan sonra, teknisyen sorunu çözmek için mülkünüze bir servis çağrısı planlayabilir.

Kablosuz hizmetiniz kesinlikle bir mobil WiFi cihazından geliyorsa, ISS teşhisini atlayın ve yönlendirici sorunlarını çözmek için sorun gidermeye odaklanın. Bu durumda, hedefiniz mobil WiFi cihazınızı penetrasyon ve parazit faktörlerinden korumaktır.

Potansiyel suçluları ortadan kaldırmak için bir anket yapın. Bu öğelerin her birini deneme yanılma yoluyla hariç tutun:

  • Konum önemlidir. Yönlendiriciniz çalışma alanınızın veya ofisinizin uzak bir köşesinde mi saklanıyor? Zemine alçak mı yoksa mobilya tarafından engellendi mi? Daha yüksek bir noktaya taşıyın. Görüş hattı ne kadar net olursa, bağlantı o kadar iyi olur. Yönlendiricinizi evinizin merkezine olabildiğince yakın yerleştirmeyi deneyin.
  • Bilgisayarınızı modemden veya yönlendiriciden çıkarın. Ardından bilgisayarı kapatın ve medya akışlı araçlar da dahil olmak üzere ağa bağlı diğer tüm aygıtları kapatın. Modeminizi yeniden başlatın ve tamamen açılmasına izin verin. Ardından, varsa başka yönlendiriciyi açın ve ışıkların sabitlenmesini bekleyin. Son olarak, bilgisayarınızı açın ve kablosuz sinyale bağlayın.
  • ISS’nizin hız testi web sitesi için bir İnternet araması yapın veya bir üçüncü taraf hız testi web sitesi kullanın. Kablolu bağlantı için kötü sonuçlar alırsanız, ISS’nize başvurun. Kötü bir kablolu bağlantı, korkunç bir kablosuz beslemeyi besler. WiFi bağlantıları, doğası gereği, daha yavaştır. İndirme hızları, yükleme hızlarından daha yüksek olacaktır.

2. Yarışmayı Tanımlayın

Kablosuz sonuçlarınızın çok yavaş olduğunu veya yürüttüğünüz her testle büyük ölçüde değiştiğini fark ederseniz, yerinde anketinizi genişletme zamanı gelmiştir. Evinizde veya ofisinizde sinyal parazitine neden olabilecek yakındaki cihazları aramaya başlayın.

Yönlendiriciler genellikle kablosuz telefonlar, Bluetooth hoparlörler, mikrodalga fırınlar ve bebek monitörleri gibi yaygın olarak kullanılan cihazlarla rekabet eder. Tüm bu cihazları geçici olarak kapatın ve WiFi bağlantısını kontrol edin. Suçluyu bulmak için her cihazı tek tek açın. Kablosuz yönlendiriciyi başka bir yere taşımak paraziti en aza indirebilir veya ortadan kaldırabilir.

Resepsiyonun evinizin veya ofisinizin diğer kısımlarında düştüğünü görebilirsiniz. Bu, bir penetrasyon veya menzil sorununu veya her ikisini de gösterir. Bu durumda, anketinizi sinyal gücünün zayıf olduğu alanlara genişletin.

  • Akıllı telefonunuz için bir WiFi analiz uygulaması indirin. Farproc’un gerçek zamanlı sinyal gücü ölçer olan Android için WiFi Analizörü iyi bir seçimdir. Diğer uygulamalar da mevcuttur. Farproc’un ücretsiz uygulamasını Google Play mağazasından edinebilirsiniz.
  • Google Play’de bulunan WiFi Isı Haritası, bir ağ analiz cihazı ve sinyal ölçer gibi ücretsiz bir araç kullanarak bölgenizdeki gerçek bir WiFi ısı haritası oluşturun. Netspot Mac’ler ve Windows bilgisayarlar için çalışır. Ayrıca, gerçek zamanlı sinyal gücü ölçüm cihazına sahip Android için ücretsiz WiFi Analyzer gibi bir uygulama da kullanabilirsiniz.
  • Diğer iyi bir seçenek, ağ analizi, tarama ve sorun tespiti için hepsi bir arada bir iPhone ve Android uygulaması olan Network Analyzer’dır.

3. Kanalları Değiştir

Yaygın olarak kullanılan bağlı ev cihazları, katı, kütle benzeri duvarlara nüfuz etmekte zorluk çeken küçük dalga 2.4 GHz frekans bloğunu kullanır. “Kanallar” adı verilen 2,4 GHz frekansları, komşu WiFi ağları tarafından yaygın olarak kullanılır ve bu nedenle parazite neden olabilir.

WiFi standartları 2,4 GHz bloğundaki WiFi sinyallerini bir dizi frekans gibi davranan 14’e kadar çakışan kanala böler. Kanallar birlikte çalışacak şekilde tasarlanmıştır, ancak iki veya daha fazla bitişik ağ aynı kanalı kullandığında birbirlerine müdahale ederek bant genişliğini azaltabilirler.

Ağınızın WiFi kanalını yakınlarda kullanılmayan bir kanalla değiştirebilirsiniz.

Yönlendiricinize bağlı bir PC tarayıcısından yönlendirici yapılandırma kontrol panelini açın. Talimatlar ve şifre için yönlendirici kılavuzuna bakın. Gerekirse bir kopya için model numarasına göre Web tabanlı bir arama yapın.

Ardından yönlendiricinin kablosuz sekmesini açın. Kullanılmayan kullanılabilir bir kanal seçin. Yapılandırmayı kaydedin ve bağlantı sonuçlarını kontrol edin.

Bu, bir apartman dairesinde veya kınamak tarzı bir binada yaşıyorsanız veya çalışıyorsanız yardımcı olabilir. Yakındaki bir WiFi ağı ağınızla aynı kanalda çalışıyorsa, kendi ağınızı değiştirin.

4. Kanalları Oynatın

Kablosuz telefonlar, bebek telsizleri ve mikrodalga fırınlar dahil olmak üzere ev aletleri kablosuz parazite neden olabilir. Kullanımdayken WiFi ağınız kesilebilir. Bu durum, “aralıklı bağlantı” olarak adlandırılan başlıca nedenlerden biridir. Sorun yaratan cihazı veya cihazları takip etmek akıllıca bir geçiş yapabilir.

Bu, bir cihaz aynı kanalı kullandığında olabilir. Ortak kanal paraziti, erişim noktaları birbirine çok yakın yerleştirildiğinde veya çok yüksek bir çıkış gücü ile yapılandırıldığında da ortaya çıkabilir.

Diğer WiFi cihazlarından kaynaklanan paraziti azaltmanın veya ortadan kaldırmanın kolay bir yolu, cihazlarınızda varsa otomatik kanalı etkinleştirmektir. Otomatik kanal kullanan WiFi erişim noktaları, WiFi spektrumunu periyodik olarak tarar ve diğer WiFi sinyallerinin göründüğüne göre en net kanalı seçer.

Diğer bir seçenek, 2.4 veya 5GHz frekansları kullanmayan kablosuz telefonlar ve kulaklıklar satın almak ve kullanmaktır. Daha yeni kablosuz telefon sistemleri, 2.4GHz veya 5.8GHz bantları değil, DECT 6.0 teknolojisini ve 1.9GHz bandını kullanır.

Aynı düzeltme bir bebek monitörü veya diğer video izleme cihazları ile çalışabilir. Örneğin, birçok bebek monitörü 900MHz’de çalışır ve WiFi’ye müdahale etmez. Bununla birlikte, bazı kablosuz monitörler 802.11g veya tek bantlı 802.11n yönlendiricileri engelleyebilen 2.4GHz’dir.

5. Penetrasyonu Kontrol Edin

Penetrasyon – veya bunların eksikliği – WiFi sinyaliniz evinizdeki diğer odalardaki cihazlara ulaşmadığında bir neden olarak düşünülmesi gereken fiziksel bir durumdur. Menzil sorunlarına benzer, ancak mesafeye gitme kabiliyetine sahip yönlendiriciler bile evinizdeki veya ofisinizdeki fiziksel engeller tarafından engellenebilir.

Örneğin, yönlendiriciyi cam, ayna ve metal gibi yansıtıcı yüzeylerin yakınına yerleştirmeyin. WiFi sinyalleri hemen çıkma eğilimindedir. Duvarlar, özellikle betondan yapılmış olanlar, WiFi sinyalinizi ciddi şekilde bozabilir.

Tüm metalik yüzeyler WiFi sinyallerini yansıtır. Sinyaller, hem ağ aralığını hem de performansı azaltarak pencereleri, aynaları, metal dosya dolaplarını ve paslanmaz çelik tezgahları sıçrayabilir.

Su – balık tanklarını ve duvarların arkasındaki su hatlarını düşünün – WiFi sinyallerini emebilir ve sinyal gücünüzü önemli ölçüde etkileyebilir. Yakındaki TV’ler, Halojen lambalar ve elektrikli kısma anahtarlarından ağır parazit oluşabilir. Stereo veya bilgisayar hoparlörleri parazite neden olabilir. Böylece bir duvardaki güç hatlarının yanına bir yönlendirici yerleştirebilirsiniz.

Bu koşulları hafifletmek için, yönlendiriciyi veya mobil cihazı taşımaktan başka kullanışlı bir seçenek de, bir dizi WiFi genişletici kurmaktır. Bu küçük cihazları bir duvar prizine takın, yönlendiriciyle eşleştirin ve daha iyi WiFi sinyal aralığına sahip olun.

6. Yeni Ekipman Satın Al

Sürekli olarak kötü WiFi’yi tedavi etmek için iki seçenek daha var. Eski bir yönlendiricinin ürün yazılımını güncelleyin veya yeni bir yönlendirici satın alın.

Eski bellenim genellikle suçludur. Ürün yazılımınızı güncel tutmak, devam eden bağlantı sorunlarını en aza indirebilir veya düzeltebilir.

Eski cihazlarda ürün yazılımını yükseltmek için, bir Web tarayıcısı üzerinden yönlendiricinin yönetim arayüzüne erişmeniz gerekir. Daha yeni yönlendiriciler, cihazdaki bir düğmeye basarak güncellemenizi sağlar.

Bazen, en kolay tedavi sadece yeni bir yönlendirici almaktır. En yeni modeller, daha iyi penetrasyon ve menzilin yanı sıra geliştirilmiş WiFi hızları sunar.

Çift veya üçlü bant özellikli 802.11 N veya AC teknolojisine sahip bir yönlendirici arayın. AC yönlendiriciler, 4 x 40 MHz standart N yönlendiricilere kıyasla maksimum 8 x 160 MHz spektral bant genişliğine sahiptir. Bu artan bant genişliği, yavaşlamadan daha fazla verinin iletilmesini sağlar.

Birden çok bantlı bir yönlendirici düşünün. Bu çözüm, en yeni WiFi standartlarını destekleyen daha yeni cihazları daha yüksek bantlara tahsis ederken daha eski 2.4GHz cihazları kendi bantlarında tutmanıza izin verir. Özünde, birden fazla yönlendiriciniz var gibi çalışmanıza izin verir.

En yeni WiFi ağı geliştirmelerinden biri Mesh ağıdır. Bu teknoloji, WiFi genişleticileri kurmaktan biraz daha pahalıdır, ancak sabit çekirdekli alım durumlarında gerekli bulabilirsiniz. Mesh yönlendiricileri, bir WiFi ağının kapsama alanını birden fazla erişim noktası aracılığıyla yaymak için tasarlanmıştır. 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı