Genel

Porsche, Sürücüsüz Otomobillerde Blockchain

Berlin merkezli start XAIN ile işbirliği içinde, Porsche şu anda blockchain uygulamalarını doğrudan araçlarda test ediyor.

Bu, sorunlarını çözmek için blockchain’e dönüşen lüks bir otomotiv şirketinin ilk örneği değil. Mercedes-Benz ayrıca, bu yılın başlarında blockchain’i kullanarak sürdürülebilir tedarik zincirini sürmek için bir proje açıkladı .

Bir Porcshe sözcüsüne göre, arkalarında blockchain kullanmanın amacı verilerin daha güvenli ve hızlı bir şekilde aktarılmasını sağlamaktır.

Test edilen belirli uygulamalardan bazıları, bir uygulama aracılığıyla aracın kilitlenmesi ve kilidinin açılması, geçici erişim yetkileri ve şifreli veri kayıtlarına dayalı yeni iş modelleridir. Porsche, arabayı açıp kapatan blok zinciri ile sadece 1.6 saniye sürüyor – bu da öncekinden 6 kat daha hızlı.

Sürücüsüz Araçlar ve Blockchain

Porsche, aynı zamanda sürücüsüz otomobiller için blok zinciri kullanımını da araştırıyor. Blockchain ile şirket araç sahiplerinin sürü verilerini kullanabileceğini iddia ediyor. Bunun anlamı şoförsüz araçların bireysel ünitelerden ziyade ortaklaşa çalışabileceği, iletişim kurabildiği ve öğrenebileceğidir.

Sürü zekası kullanan şoförsüz araç ağı doğadan ilham alır ve örneğin, büyük bir karınca kolonisinin herhangi bir tıkanıklığa neden olmadan birbirinin etrafında manevra yapabileceğini kopyalayabilir .

Bu alanda çalışan MIT’den bir araştırmacı , blockchain kullanımının sürü istihbaratının yayılmasını daha güvenli, özerk, esnek ve hatta karlı hale getirebileceğini öne sürdü .

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı