Genel

İcra Takibine İtiraz Nasıl Yapılır ?

İcra takibi, alacaklı olan kişinin parasını alamaması durumunda devletin gücünü arkasına alarak alacağını tahsil etmesi işlemidir. Alacaklı kişi icra takibine rağmen ödememesini alamama durumunda borçlunun mallarını haciz ettirme ve satışa çıkartma gibi bir hakka da sahiptir.

Alacaklı olan kişinin bu gibi güçlü işlemleri yapabilmesinin karşısında, kanunlarımızda borçlu olan kişinin de kendisini savunabilmesi için koyulmuş bazı kanunlar vardır.

icra takibine itiraz süresi

Yapılan yeni düzenlemeler ile icra takibi için alacaklı tarafından gönderilen tebliğe borçlu taraf 7 iş günü içerisinde itiraz etme hakkına sahiptir. Borçlu başlatılmış olan icra takibine ve borca itiraz edebilir.

Bu süreçte en önemli olan kısım itiraz hakkınızı zamanında kullanmanızdır. 7 iş günü içerisinde icra işlemine itirazda bulunmamanız durumunda icra takibi kesinleşecek ve mallarınıza icra işlemi uygulanması için alacaklı vekili ve icra memuru kapınızı çalacaktır.

İcra Takibine İtiraz Nasıl Yapılır

İcra takibine itiraz süresi, başlatılmış olan icra takibinin türüne göre değişkenlik göstermektedir. Öncelikle belirtmek isterim ki ilamlı icralara itiraz hakkınız bulunmamaktadır.

Açılan icra takibi eğer genel haciz yolu ile açılmışsa bu ödeme emrine 7 iş günü içerisinde itirazda bulunma hakkı mevcuttur. Borçlu taraf 7 gün içinde icra dairesine vereceği dilekçe ile icra takip işlemini durdurabilir.

Borçlu itiraz ettikten sonra alacaklı yapılan itirazın iptali için dava açmalıdır. Alacaklı tarafından itirazın kaldırılması için dava açılmaz ise icra takibine devam edilemez. Dava açılması durumunda borçlu olan kişi ortalama 2-4 ay gibi bir zaman kazanmış olur. Ayrıca borçlu olarak takip başlatılmak istenen kişi borçsuz olduğunu düşünüyorsa, itiraz ederken borcun kanıtlanmasını talep edebilmektedir.

Kambiyo Senetlerine İcra Takibine İtiraz

Alacaklı tarafından çek bono ve poliçeler ile başlatılan icra takibine yine 7 iş günü içerisinde icra dairelerine dilekçe vererek itirazda bulunabilirsiniz. İlgili belgelerde bulunan imzaya itiraz etmek için ise 5 gün içerisinde itiraz dilekçenizi vermelisiniz. Bahsi geçen süreler net sürelerdir, bu sürelerin sonrasında itiraz hakkınız geçersiz sayılır ve icra takibine başlanabilir.

Kambiyo icra takibinin genel icradan farkı ise borçlu tarafın basit bir dilekçe ile icra takibini durduramamasıdır. İcra mahkemesi ilk incelemelerinde eğer borçlunun haklı olduğu kanaatine varırsa icra takibini durdurabilir.

İcra Takibinde Nelere İtiraz Edilebilir

İcra takibine itiraz durumunda nelere itiraz edebileceğiniz de önemlidir. ülkemizde genellikle borçlu taraflar icra hukuku hakkında çok bilgi sahip olmadığı için icra tebliği eline ulaştığında hangi süre zarfında, nereye ve nasıl itirazda bulunması gerektiğini bilmemektedir. İcra hukuku hakkında bilgi sahibi olmak ve neye itiraz edeceğinizi iyi bilmek bazen sizin borçlarınızdan kurtulmanıza sebep olabilir.

  • Öncelikle başlatılan icra takibinin yetkili icra dairesinden başlatıldığından emin olmalısınız bunun için bir avukattan yardım alabilirsiniz.
  • İcra takiplerinde gerekçelerden oluşan belge olacaktır. Bu belgenin size ait olduğundan emin olun eğer öne sürülen belge sizin elinizden çıkan bir belge değilse itiraz hakkınızı kullanabilirsiniz.
  • Alacaklı olan kişi gönderdiği icra takibinde genellikle mevcut borcun faizini detaylı olarak yazmaz. Ancak icra hukuku faizin detaylarıyla birlikte iletilmesini ön görmektedir. Faiz detaylarının bulunmadığı bir icra takibine itirazda bulunabilirsiniz.

İcra takibine itiraz sebebiniz ne olursa olsun itirazınızı detaylara girerek ve anlaşılır bir şekilde yazmalısınız. İsterseniz icra takibine itiraz etmek için icra konusunda uzman bir avukattan yardım alabilirsiniz.

Etiketler

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı