Genel

Faturalı Hatlara Kredi Nasıl Alınır ?


Kredi talepleri ülkemizde kredi veren bankalar ve devletin izin verdiği finans kuruluşlarına yapılmaktadır. Kredi için başvuru yapıldıktan sonra bankalar sizin kredi notunuza göre bunu bir sonuca ulaştırıyor. Kredi notu sizin bankalarla olan geçmişiniz yani sicilinizdir.

Çalıştığınız bankala da bıraktığınız izlenim çok önemlidir. Kredi ve kredi kartı ödemelerinde aksama olmadıysa, yasal takibe düşmedi iseniz kredi notunuz yüksektir.

Ancak yasal takibe düşmüş, geçmiş dönem de ödemelerinizi aksatmış iseniz bankalar size kredi vermekte çekimser kalacak ve kredinizi onaylamayacaktır.

Kredi notunun yükselmesi zaman alan bir işlemdir. Acil nakit ihtiyacının olduğu dönemlerde alternatif kredi seçenekleri ortaya çıkmaktadır. Bunlardan ilk akla geleni ise faturalı hat üzerine kredi almaktır.

Faturalı Hatlara Kredi Almak

Faturalı hatlara kredi almak deyince ilk akla gelen servis sağlayıcı operatörlerin kredi verdiğidir. Ancak böyle bir şey hem mantık olarak hemde kurumların pozisyonu gereği mümkün değildir. Faturalı veya faturasız olmanız bu durumu kesinlikle değiştirmez.

Cep telefonu operatörleri gerekli şartları karşılan müşterilerine taksitle cep telefonu satabilirler. Faturalı hat üzerine cep telefonu aldığınızda bu faturanıza yansıtılır ve normal mağazadan alınmış gibi faturanızda taksitle ödersiniz.

Faturalı hat üzerine telefon almak için istenen kriterleri şöyle sıralayabiliriz;

  • Fatura ödemelerinizde gecikme olamaması ve en az 6 aylık faturalı olmanız,
  • Öncesinde yararlanılmış bir uygulamadan, uygulama sonlanmadan çıkmamış olmanız,
  • Faturalı hat sahibinin istenen pakete uygun olan tarife kullanıyor olması gerekmektedir.

Bazı kullanıcılar bu durumu fırsata çevirerek operatörlerinden faturalarına yansıtılarak cep telefonu alırlar. Bu cep telefonlarını alım satım yapan yerlere değerinin biraz altında, kapalı paket olarak satarak acil nakit ihtiyaçlarını giderirler.

Bu şekilde hem telefoncu sıfır cep telefonunu uygun fiyata alıp değerinde satar para kazanır, hemde hat sahibi kredi çekmek için gerekli işlemleri halletmeden nakit ihtiyacını giderir.

Faturalı Hatlara Kredi Alma Yöntemi

Yukarıda bahsettiğimiz yöntemle kısa süreli nakit ihtiyacınızı karşılamış olsanız da aslında bu dizin için zarardır. Faturalı hattın üzerine aldığınız cep telefonunu değerinin altında sattınız zarar ettiniz. Operatör borcu 12,24,36 aya bölmesi sonucu faturanızda ödeyeceğiniz tutar telefon bedelinin çok üzerinde olacaktır.

Bu işlemi özetlemek gerekirse ”  faturalı hatlara kredi ” sözü aslında gerçeği yansıtmıyor. Bu işlemde kredi talebinde bulunma veya onay süreci gibi bir durum yaşamazsınız. Alacağınız mobil cihazı faturanıza böldürüp aldığınız cihazı ise değerinin altına satıp nakit ihtiyacınızı görürsünüz.Etiketler

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı