Genel

Banka Dışında Nereden Para Bulabilirim?

İhtiyaçlarımızı karşılamakta güçlük çektiğimiz durumlarda aklımıza ilk gelen yol kredi çekmektir. Bankalardan kredi alabilmek her zaman kolay olmuyor.

Bankalardan kredi çekmek için belli kriterler istenmektedir. Bunlardan bazıları; Düşük kredi notuna sahip olmamak, düzenli sabit bir işe sahip olmak, bankalara borcunuzun olması gibi sebepler kredi almanıza engel olabilmektedir. Durum böyle olunca banka dışında nereden para bulabilirim sorusu hemen akıllara geliyor.

Banka haricinde para bulmak hakkında çeşitli yöntemler aşağıda belirtilmiştir. Bu yöntemlerden birine veya size uygun olan birkaçını kullanarak ihtiyaçlarınızı karşılayabilirsiniz.

Özel Kredi Veren Kurumlar

Bankalardan çeşitli sebeplerden dolayı kredi alamayan vatandaşlar çeşitli vakıf, dernek ve bölgesel yardımlaşma kurumları tarafından sunulan imkanlardan faydalanabilmektedir. Bu kurumlara durumunuzla ilgili bilgi vererek yardım talebinden bulunabilirsiniz. Talebiniz incelenip uygun görüldüğü taktirde yardım sağlanacaktır.

Kamu Kurumları

Maddi anlamda sıkıntıda olduğunuzda başvuracağınız banka kişi veya kuruluşların ilk istedikleri şart sabit gelirinizin olmasıdır. Bankalardan kredi alınamaması durumunda akla ilk gelen kamu kurum ve kuruluşları olmaktadır.

Maddi destek için başvurabileceğiniz kamu kurumlarının başında, belediyeler sosyal politikalar bakanlığı il müdürlüğü sosyal dayanışma kurumları gelmektedir. Bu kurumlara başvurarak ihtiyaçlarınızı belirterek yardım ve destek talebinde bulunabilirsiniz.

Bu kurumlar nakit olarak para vermekten çok kişisel ihtiyaçlarınızı gidermek konusunda yardımcı olacaklardır. Bunları eğitim sağlık, giyim barınma ve gıda gibi temel ihtiyaçlar olarak sıralayabiliriz.

Banka Haricinde Finansal Şirketler

Faktoring şirketler olarak da bilinen bu finans şirketleri senet karşılığında size kredi sağlayabilir. BDDK’ya bağlı bazı finans şirketleri bankalar gibi sabit gelir veya kredi notuna bakmaksızın senet karşılığında kredi vermektedir. Bu bankalar ile çalışmak için gerekli şartları karşılayamayan kişiler için oldukça avantajlı bir durumdur.

Nakit ihtiyaçlarınızı karşılamak için bu faktoring şirketlere başvurabilirsiniz. Tüm faktoring şirketler kredi vermemektedir. Siz ufak bir araştırma sonucunda sizin taleplerinize uygun bir finans şirketi bularak kredi talebinde bulunabilirsiniz.

Alım – Satım Yapmak

İhtiyaç durumunda bankaların kredi vermemesi bir çok kişinin karşılaştığı bir durumdur. Nakit ihtiyacını gidermek için kişilerin başvurduğu bir diğer yöntem ise alım satım yaparak nakit ihtiyacını gidermektir.

Son dönemlerde bilgisayar alım satımı yapan kişilerin yoğunlukta olduğunu söyleyebilirsiniz. Alım satım yapmanın mantığı ise basittir. Bir ürünü mağazadan kredi kartı kullanarak yüksek fiyata alıp daha uygun bir fiyata başka birine satmaktır. Alım satım yaparak yüksek rakama aldığınız ürünü daha düşük bir fiyata sattığınız için dezavantajlı olursunuz.

Ancak bu durumda acil nakit ihtiyacınızı gidermiş olursunuz ve aldığınız ürünü taksitli olarak daha kolay ödeyebilirsiniz. Satın aldığınız ürünleri farklı işletmelere satmakla birlikte internet üzerinden de satışa sunabilirsiniz. Bu işlemi cep telefonu beyaz eşya bilgisayar kamera gibi farklı ürünlerle de çeşitlendirebilirsiniz.

Etiketler

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı