Genel

Asıl Borçlu Borcunu Ödemezse Kefile Ne Olur?

Kefil, güven vermek , onay vermek anlamında kullanılan bir terimdir. Bankadan kredi almak istediğinizde kefil bulmanız gerekebilir. Banka işlemlerinde kefil olan kişi asıl borçlunun borcunu ödememesi durumunda kendisinin ödeyeceğinin teminatını vermiş olur.

Kefil olacağınız kişi çok yakından tanıdığınız güvendiğiniz birisi olsa bile bazen istemeden de olsa borcu ödeyememe gibi durumlar ortaya çıkabilir. Bu durumda mevcut borcun ödeme yükümlülüğü size geçecektir.

Buna bağlı olarak gerçekten borçlunun borcunu ödememesi durumunda ödeme sizden talep edilir. Bunun sebebi ise borç alındığında borcun ödenememesi halinde ben ödeyeceğim kısmının altına imza atmış olmanızdır.

Borcun Kefilden Talep Edilmesi

  • Borcun ödenmediği durumlarda bankalar bir süre sonra kefil olan kişiyi ararlar, hatta bu aramalar sıklık gösterebilir. Bu aramalarda ki maksat borcun ödenmediğini size bildirmektir.
  • Bankalar bu süreci takip ederek, borcun ödenmeye başlanmaması halinde sizden borcu ödemek için zaman talep ederler. Siz bankaya şu tarihler arasında borcu ödeyeceğim gibi bir tarih vermeniz gerekmektedir.
  • Şahısların bankalarda kredi notu olduğu gibi bankalar arasında da buna benzer kredi notu vardır. Borç ödenmediği sürece bankaların kredi notunda da düşmeler olur. Bankalar borcunu ödemeyen müşterilerine bu yüzden 90 günlük bir süre tanırlar.

Kefilin Borcu Ödememesi Durumunda Ne Olur?

Kefil olduğunuz kişi borcunu ödemedi ve borç size kaldı. Sizde kefili olduğunuz borcu ödemezseniz banka asıl kişiye değil size ihtar çekmektedir. İhtarnamede mevcut olan birikmiş borcu sizin ödemeniz gerektiğini söyler. Eğer borcu ödemezseniz mevcut borcun tamamının size geçeceği bilgisini vererek yasal işlem başlatılacağını söyler.

Tarafınıza ihtarname çekildikten sonra size yaklaşık 30 gün süre tanınır. Mevcut borcun ödenmemiş taksit sayısı 3 ve üzeri ise buna rağmen hiç bir ödemeye yapılmadıysa banka avukatı tarafından icra işlemlerine başlanır. Bankadan çıkıp avukatın kontrolünde olan borç sizi daha çok sıkıntıya sokacaktır bu yüzden mümkün olduğunca bu duruma gelmemelisiniz.

Kefil Olmak İçin Eş Rızası Gerekli mi?

Yeni yapılan düzenleme ile artık kefil olacağınız da eşinizinde onay vermesi gerekmektedir. Borçlar kanunu gereği eşinizden habersiz bir başka kişiye kefil olduysanız bu geçersiz sayılacaktır. Yaptığınız kefilliğin hukuki olarak geçerliliği yoktur. Kefil olmak için eşinizin rızasını aldıysanız bunu bankaya yazı olarak bildirmeniz gerekir.

Kefilin İcra Süreci Nasıl Olur?

Eğer durum avukatlara kadar geldiyse bu süreçten sonra sizi daha sıkıntılı bir dönem bekliyor demektir. İcra işlemleri bankaların hukuk büroları tarafından takip edilmektedir. İcra dairesi tarafından size borcun tebliği tekrar gönderilir ve sizden 7 gün içerisinde mevcut borcun tamamının ödenmesini talep eder.

Kefil olan kişi buna rağmen borcu ödemezse icra işlemi başlatılır ve sizden mal beyanı yapmanız istenir. Bu süreçte yapmanız gereken en mantıklı şey icra işleminizin maaşınızdan kesinti yapılarak devam etmesini talep etmek olacaktır. Çünkü yasal oranlarla maaşınızın 4/1’i oranında kesinti yapılabilir.

Yukarıda belirttiğimiz şekilde maaşınızdan kesinti yapılarak borcu ödeseniz bile 5 yıl boyunca bankalar size kredi vermeyecektir. Banka dışında para alabileceğiniz yerler için BURADAKİ yazımızı okuyabilirsiniz.

Etiketler

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı